top of page

Kadın Doğurganlığını Etkileyen Faktörler Nelerdir?


Kadın doğurganlığını etkileyen faktörler arasında şunlar sayılabilir:


Yaş: İlerleyen yaşla birlikte üreme kabiliyeti azalır. Kadınların en doğurgan oldukları dönem 20-35 yaşlar arasıdır².

Genetik özellikler: Doğuştan getirilen yumurta rezervi ve kalitesi doğurganlık seviyesini belirler².

Adet döngüsü: Düzenli aralıklarla 21-31 günde bir adet kanaması görülmesi, yumurtanın düzenli olarak çatladığını gösterir².

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve enfeksiyonlar: Tüplerin tıkanmasına veya yapışmasına yol açarak gebeliği engelleyebilir².

Çikolata kisti: Endometriozis olarak da bilinen bu durum, rahim iç tabakasının rahim dışında büyümesine neden olur. Bu da tüplerde tıkanıklık, yumurtalık kistleri ve yapışıklı

klara yol açabilir³.

Adet düzensizliği: Yumurtlama işleminin bozulmasına veya olmamasına neden olabilir³.

Sigara: Sigara içmek hem yumurta rezervini azaltır hem de yumurta kalitesini bozar³.

Obezite hastalığı ya da aşırı zayıflık: Vücut kitle indeksinin normal aralığın dışında olması, hormon dengesini bozarak yumurtlamayı etkileyebilir³.

Stres: Stres hormonları, üreme hormonlarının salgılanmasını engelleyerek yumurtlamayı geciktirebilir veya durdurabilir³.

Doğru beslenme: Sağlıklı ve dengeli bir beslenme, vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri sağlayarak doğurganlığı arttırır¹⁴.

Spor: Spor yapmak, kan dolaşımını iyileştirerek üreme organlarının sağlığını korur. Ayrıca stresi azaltarak hormon dengesine katkıda bulunur¹.

Düzenli doktor kontrolleri: Doğurganlığı olumsuz etkileyebilecek rahatsızlıkların erken teşhisi ve tedavisi için düzenli olarak jinekolojik muayene yaptırmak önemlidir¹.

Adet döngüsü takibi ve yumurtlama dönemi hesaplaması: Gebelik için en uygun zaman dilimi, yumurtlamanın olduğu 5 gün öncesi ve yumurtlama günüdür. Bu günleri takip etmek gebelik şansını arttırır¹.


Kaynak:

(1) Kadın Doğurganlığı: Tüm Detaylar & Doğurganlığı Artırmak. https://marnys.com.tr/kadin-dogurganligi-tum-detaylar-dogurganligi-artirmak/.

(2) Doğurganlığı etkileyen faktörler nelerdir? - Habertürk. https://www.haberturk.com/saglik/haber/1400754-dogurganligi-etkileyen-faktorler-nelerdir.

(3) Doğurganlığı Olumlu ve Olumsuz Etkileyen 13 Faktör!. https://bing.com/search?q=kad%c4%b1n+do%c4%9furganl%c4%b1%c4%9f%c4%b1n%c4%b1+etkileyen+fakt%c3%b6rler.

(4) Kadınların Gebeliği Algılama Durumu ve Bunu Etkileyen Faktörler. https://dergipark.org.tr/tr/pub/hsp/article/432333.

(5) Doğurganlığı Olumlu ve Olumsuz Etkileyen 13 Faktör!. https://www.anneysen.com/hamilelik-planlama/makale/dogurganlik-fertilite-dogurganligi-olumlu-ve-olumsuz-etkileyen-13-faktor_10435.

91 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page